Menu

005.jpg

Anketa

Dáváte své děti doplňkově očkovat?
Počet hlasů: 316

Časté dotazy

Léčba horečky u dětí

Normální  hodnoty teploty jsou 36°-37°C. Zvýšená teplota je průvodním jevem nejrůznějších onemocnění a je důkazem mobilizace obranných sil organismu v boji proti infekci. Z tohoto důvodu při teplotě do 38°C není potřeba podávat léky. Teplotu měříme v podpaží klasickým rtuťovým teploměrem, v zadečku jen rychloběžkou. Při léčbě horečky je nutno dbát na dostatečný příjem tekutin dítěti a to spíše vlažných až chladných. Dítě oblékneme do lehkého pyžama, nebalíme ho do teplého oblečení. Dostatečně v místnosti větráme a udržujeme přiměřenou teplotu zevního prostředí.

Fyzikální ovlivnění horečky

Tyto metody mohou krátkodobě snížit teplotu, zlepšit komfort dítěte, mají na snížení teploty větší vliv při kombinaci s antipyretiky ( léky na snížení teploty).

Zábaly

Dítě zabalíme do osušky nebo prostěradla namočeného ve vlažné vodě cca 25° C teplé a ponecháme je v zábalu 10-15 minut. Osuška by měla zakrývat hrudník a břicho dítěte, končetiny necháváme volné. Dítě již nikým nepřikrýváme. Na čelo přiložíme studený obklad. Od dítěte neodcházíme. Poté dítě vyndáme ze zábalu, osušíme, oblékneme do lehkého pyžama a teprve za 1/2 hodiny dítěti přeměříme teplotu. Teplota klesne o 1/2 - 1°C. Při neúspěchu a opětovném zvýšení teploty můžeme zábal opakovat 3x během 2 hodin dle potřeby. Je nutné dbát na přiměřenou teplotu prostředí kolem 24°C.

Omývání houbou

Vanu nebo malou vaničku naplníme mírně teplou vodou teploty mezi 29-32° C do výšky vody 3-5 cm. Dítě posadíme do vody. Potom za pomocí houby omýváme trup a končetiny. Teplota v místnosti by měla být kolem 24°C. Délka omývání by měla být tak dlouhá, dokud se nedosáhne požadovaného snížení teploty, většinou 10-30 minut v závislosti na komfortu dítěte. Pokud je přítomen svalový třes nebo husí kůže, omývání ukončíme.

Nikdy nedáváme zábal ani nesprchujeme, jestliže má dítě mramorovanou kůži na těle nebo studené končetiny. Zábaly nejsou vhodné u dětí s onemocněními spojenými s vyrážkou nebo pokud se dítě proceduře nepřiměřeně brání.

Medikamentózní ovlivnění horečky

Není rozdíl, zda podáváme lék ve formě tablety, sirupu nebo čípku. Důležité je správné dávkování - podle hmotnosti dítěte! V případě, že Vaše dítě užívá antibiotika a má teplotu, je nutné mu podat i lék proti horečce. Antibiotika sama o sobě teplotu nesnižují! Podání vhodné lékové formy odpovídá věku dítěte, tzn. v jaké formě je dítě schopno lék přijmout. Pro kojence je nejvýhodnější podání čípku, pro předškolní děti podání čípku nebo sirupu. Starším dětem dáváme tablety.

Lék na snížení horečky je PARACETAMOL. Účinek léku nastupuje cca po 3/4 hodině pod podání a trvá maximálně 4 hodiny od podání léku, proto je nutné při teplotách dávku opakovat! Z toho vyplývá, že dávku můžeme dávat 4-6x denně. Maximální dávka na den je 60 mg/kg tj.10mg/kg po 4 hodinách nebo 15 mg/kg po 6 hodinách. Paralen existuje v těchto lékových formách: PARALEN, PANADOL, MEXALEN.

Dalším možným lékem na snížení horečky je IBUPROFENUM. Tento lék se podává po 6-8 hodinách a je možné střídavě s  PARACEMATOLEM, pokud horečka neklesá. Maximální dávka je 30 mg/kg/den tj 7,5 - 10mg/kg na dávku (tj. po 6-8 hodin podle jednotlivé dávky). Lék podáváme od 2 měsíců či 7kg váhy. IBUPROFENUM  existuje v těchto lékových formách: BRUFEN,APO-IBUPROFEN,IBALGIN,NUROFEN.